![]() |
Adós, fizess!Kategória: Pr és sajtóTrükkök, tippek aggódó hitelezőknek Önző dög vagyok – népes pénzügyi tanácsadó csapatommal abból élünk, hogy más emberek befektetéseihez adunk tanácsot, elsősorban vállalkozóknak. Csakhogy vállalkozó ügyfeleink jelentős része közli: mindez remek, csak éppen ő most megy, és befektetés helyett felköti magát. Éppen csődbe ment ugyanis, mert a vevői nem fizették ki a számláit. Szóval ha mi nem segítünk a cégeknek anyagilag rendbe jönni és fejlődni, akkor nemcsak az öngyilkossági statisztika romlik, de a mi állunk is felkopik. |
Önző dög vagyok – népes pénzügyi tanácsadó csapatommal abból élünk, hogy más emberek befektetéseihez adunk tanácsot, elsősorban vállalkozóknak. Csakhogy vállalkozó ügyfeleink jelentős része közli: mindez remek, csak éppen ő most megy, és befektetés helyett felköti magát. Éppen csődbe ment ugyanis, mert a vevői nem fizették ki a számláit. Szóval ha mi nem segítünk a cégeknek anyagilag rendbe jönni és fejlődni, akkor nemcsak az öngyilkossági statisztika romlik, de a mi állunk is felkopik.
A nem fizetés a kkv-szektor égető problémája – ezzel semmi újat sem mondtam. Fél éve kezdtünk el régi barátommal, Juhász Attilával utána járni,miért alakulnak ki ezek a tragikus helyzetek, és főleg hogy lehet ebből kimászni? Mindketten rutinos cégvezetők vagyunk,és adósság veszélyes iparágakban is csak ezrelékes ki nem fizetett kintlevőségeket sikerült összeszednünk.(Büszkék is vagyunk erre piszkosul!) Ennek során nagyon sok mindent találtunk, és hamarosan egy nagy anyagban közre is adjuk majd Barátságos pénzbehajtás (baratsagos penzbehajtas.hu) címen. Addig is pár szilánkot hadd mutassak az összegyűjtött anyagból!1 A kintlevőségek keletkezésének pszichológiája
Induljunk ki az alapkérdésből: miért van az, hogy egyes kisvállalkozásoknak rengeteg ki nem fizetett számlájuk van, míg más, meglehetősen hasonló cégek gyakorlatilag lejárt kintlevőségek nélkül képesek dolgozni? Nagyon sok cégvezetőt ismerek, mindkét fajtából. Amikor megpróbáltam az okokat rendszerezni, rá kellett jönnöm, hogy bármilyen furcsa: az alapvető okok a cégvezetők hozzáállásában, egyéniségében, jellemében rejlenek. Mielőtt csalódottan elhajítja ezt a cikket, ki kell jelentenem: racionális, két lábbal a földön álló ember vagyok, és valóshétköznapi problémákra nem kívánok mindenféle hagymázas lelki elméletet lerángatni. Eredeti végzettségem szerint fizikus vagyok... És mégis! A kisvállalkozókkal foglalkozószak emberek mindegyike állítja: egy – elég nagy – méretig a vállalkozás főbb hibái és főbb erényei megegyeznek a tulajdonos-vezető hibáival és erényeivel. Nézzük azokat a főbb lelki okokat, amelyek a tulajdonosok oldaláról kiindulva létrehozzák vagy megakadályozzák, hogy a cég adósságcsapdába kerüljön!
Adok-kapok
Amit adsz, azt kapod vissza – mondja az ősi mondás. A cégek élete mindig társasjáték. Ha a cégvezető elhatározza, hogy az ő cége etikus, minőségi és felelősségteljes munkát fog végezni a megrendelőinek,a kkor valahogy mindig olyan megrendelői fognak előteremni, akik ezt értékelik, és egy jó viszony fog kialakulni közöttük. Ha viszont egy cégvezető azt mondja, hogy első a pénz, és ha kell, becsapja az ügyfeleit, akkor –hogy, hogy nem – a vevői sem lesznek fehér kesztyűs ministráns fiúk, és ott tartanak be neki, ahol csak lehet. Az emberek azt hiszik, hogy a gondolataik, rejtett céljaik nem látszanak.Pedig dehogynem!Lassan húsz éve vezetek vállalkozásokat,és több iparágban is nagyon hosszan szemlélhettem a folyamatokat.Azt kell mondanom: minden szakmában vannak simlis cégvezetők. Némelyiknek ideig-óráig egészen jól megy. De hosszú távon az ilyen cégek mindig eltűnnek. És ez azért elég jó hír. A cégek fejlődésének egyik legnagyobb mozgatója, ha valami nagyonkomoly, nemes céljuk van. Erről lehet beszélni, lehet hirdetni – de egy a lényeg: ezt valóban becsületesen hinni és tenni kell. Ez ugyanis látszik.
A vonzás törvénye
Manapság ez talán a legdivatosabb „new ages”-es kifejezés. A lényege a következő: az életben mindenki azt kapja, amit megrendel tőle. Akinek a gondokon, félelmeken jár az esze, annak a gondjai meg is valósulnak, a félelmek pedig igazolódnak. Aki bátorsággal, bizalommal jó dolgokat vár az élettől, az ezeket meg is kapja.Ez a dolog racionálisan nézve teljesen abszurd: az életben szétnézve ugyanakkor látni kell, hogy bizony igencsak működik! Most nagyon hátborzongató dolgot fogok mondani: Aki olyan félelmekkel állít ki számlát, hogy azt nem fogják kifizetni, azt nagy valószínűséggel csakugyan nem fogják kifizetni! Nyugodjon meg, mindjárt mutatok ennél racionálisabb eljárásokat is, de az alapelv bizony ez.
Ami jár, az jár!
Engem megdöbbent, hogy rengeteg cégvezető milyen lazán áll a ki nem fizetett számlákhoz. Vállrándítással veszi tudomásul, hogy nem fizettek neki. Sokan talán úgy gondolják, nem éri meg, hogy ezérti degesítsék magukat. Nem akarnak konfliktust a vevőkkel. Ez nagyon rossz hozzáállás! Ami jár, az jár! Megdolgozott érte, akkor fizessék is ki! Másrészt higgye el, villámsebesen megérzik és elterjed a vevők közt, hogy önnek igazából nem is kell fizetni... Nagyon sokaknál azt látom, hogy ha valamilyen csekély összegű számlát nem fizetnek ki, akkor nem foglalkoznak vele. Ez nagy hiba! A tartozások, ha hagyjuk, nőnek. Nem egy helyen láttam, hogy a dolgok úgy kezdődtek, hogy volt egy néhányezer forintos ki nem fizetett számla. A tulajdonos erre lustaságból, rosszul értelmezett nagyvonalúságból nem reagált. Aztán az ilyenekből egyre több lett, majd tízezres, később százezres kifizetetlen számlák is keletkeztek. És huss! Egyszer csak sokmilliós kintlevősége lett a cégnek! Kérem, itt és most tegyen fogadalmat: mindig, minden számláját behajtja! A kicsiket is! Ezekért becsületesen megdolgozott ön és a cége! Csak nem fog idegen embereknek pénzt ajándékozni!
Nyilvántartás
Ha ki kellene emelni a legfőbb okot, ami miatt kialakulnak a tartozások, akkor az a nyilvántartás és az odafigyelés hiánya. Bármilyen meglepő nem a szélhámos partnerek, hanem ez a fő ok! Mit lehet tenni? Amiről nem tudunk, az nincs – ez általában nem igaz, de a kintlevőségekre kivételesen igen. Naprakész nyilvántartásunknak kell lenni arról, mikor milyen pénzeinknek kell befolynia. Jelenleg tíz kisvállalkozásból nyolcnak nincs ilyen rendszere. Pedig ez igazán nem bonyolult dolog: egy Excel táblában fel kell vezetni minden átutalásos számlát, az összegüket, a partnert és a határidőt. Ezt aztán időrendbe kell rendezni. Ha nincs is pénzügyese vagy pénzügyicsoportja, akkor is majdnem minden cégnél van titkárnő, irodavezető.Az ő feladata minden reggellekérni a banki listát, és bejelölni, mijött meg. Innen azonnal látszik, kitartozik, kit kell piszkálnunk.A másik fontos dolog, amit nyilvánkell tartani, az, hogy az egyes számlák esetében a partner cégeknél ki az, aki az átutalásért felelős. Ezt célszerű már a vállalkozási szerződésbe beleíratni, vagy minden újpartner esetén rögtön megkérdezni. Itt nem csak a név, telefonszám, de az e-mail cím és faxszám is kell. Nagyon figyeljünk oda, hogy ez a lista naprakész legyen! Egyébként is, ez jó mutató: ha a pénzügyi vezető hirtelen megváltozik, ez sokatmondó jele lehet annak, hogy a cégnél komolyak a bajok!
Birtokvédelmi eljárás
Ha baj van, és a partnerünk csak nem fizet, akkor számtalan ravasz eszköz áll rendelkezésünkre. Egy ilyen – nagyon egzotikus – jogieszközt, a birtokvédelmi eljárást emelném most példaként ki. Lássuk csak! (Kicsit száraz lesz, de aztán megmagyarázom.) A polgári törvénykönyv 191. §-ának (1) bekezdése szerint az, akit a birtokától megfosztanak, vagy birtoklásában zavarnak, a jegyzőtől egy éven belül kérheti az eredeti birtokállapot helyreállítását vagy a zavarás megszüntetését. A (3) bekezdés szerint a jegyző helyreállítja az eredeti birtok állapotot, és a birtok sértőt eltiltja ettől a magatartásától, kivéve ha a birtokvédelemért folyamodó nyilvánvalóan nem jogosult a birtoklásra, illetve tűrni volt köteles a birtoklása megzavarását. Határozatot hozhat továbbá a jegyző a hasznok, károk és költségek kérdésében is. A (4) bekezdés szerint azt is kimondja, hogy a jegyző határozata ellen államigazgatási úton nincs helye jogorvoslatnak. A birtoklás kérdésében hozott határozatot három napon belül végre kell hajtani.
Mi következik ebből?
Mire jó ez nekünk? Ha a jogi helyzet olyan, hogy valami nekünk visszajár, de nem engedik elvinni, akkor a megoldásra kiváló (és meglepő eszköz) a birtokvédelmi eljárás. Amire mi alkalmaztuk, az a bérelt berendezések visszaszerzése volt. A bérleti szerződés kimondta, hogy amennyiben nem fizették a rendszeres bérleti díjakat, úgy egyidő után a szerződéses jogviszony megszűnt: a berendezést leszerelhettük, és elvihettük. Sajnos néhány ilyen esetben a bérlő nem engedett hozzáférni a berendezéshez. Nos, ilyenkor indítottunk a jegyzőnél birtokvédelmi eljárást. Ezen a jegyző is meglepődött, de a bérbe vevő még inkább. A jegyzőnek joga van a birtokállapot helyreállításához akár karhatalmat (rendőröket!) is igénybe venni, rutinosabb jegyzők egyből így is jelennek meg… Az eljárás nagyon gyors (általában tíz napon belül lezajlik), és nagyon olcsó (2 ezer Ft). A birtokvédelmi eljárás– bár én még nem alkalmaztam erre – tudtommal vállalkozási szerződések esetén is működik. Például, ha nagy értékű állóeszközt adunk el, és a fizetésig kikötjük a tulajdonjogunkat, továbbá beleírjuk a szerződésbe, hogy ha a határidőn túl eddig és eddig a napig nem fizetik ki, akkor leszerelhetjük és elvihetjük – nos, a birtokvédelmi eljárás ilyen esetekben is alkalmazható. Remélem, hogy valami kicsit tudtam segíteni. Az öngyilkosságról feltétlenül lebeszélnék mindenkit: a felmérések szerint a sikertelen öngyilkosok döntő része később nagyon bánja ezt a tettét. (És akkor azokról még nem is beszéltünk, akiknek sikerült...)Egy ötlet erejéig, úgy érzem, önök most az adósaim. Ha tehát valami innovatív adósságbehajtó módszert találnak ki, vagy látnak, feltétlenül írják meg nekem!
Szakértőnk pénzügyi tanácsadó, a www.tothandras.hu pénzügyitanácsadóblog szerzője.